Lugupeetud Eesti ettevõtja,

Eesti ettevõtetel ning majandusel läks viimastel aastatel väga hästi hästi. Ekspordi tõus oli tähelepanuväärne ning nõudlus kvalifitseeritud tööjõu järele kasvab ka täna kuigi süvenev kriis on mõjutanud praktiliselt kõiki meie majandussektoreid. Negatiivsed muutused maailmas ning eriti lähiturgudel sunnivad avardama ettevõtete suhtlusgeograafiat ning otsima uusi kasvavaid turge ning tarneahelaid. Probleemiks on tõusnud ekspordi sisendiks vajaliku toorme kättesaadavus. Seega pole üllatav, et pilgud üle kogu maailma pöörduvad järjest enam ka Kesk-Aasia majanduste ja turgude poole.

Samal ajal mõjutab regiooni poliitilist ja ühiskondlikku teadvust Venemaa agressioon Ukrainas. Vaatamata aeglasele tempole on regioonis kujunemas poliitiline sula ning alustatud on reformidega, mis tõstavad ettevõtete ja investorite huvi ressurssiderikka regiooni vastu kogu maailmas. Teisalt oodatakse Kesk-Aasia riikides just Euroopa Liidu liikmesriikidelt ja läänest enam panustamist nende riikide arengusse vastukaaluks Venemaa ja Hiina ambitsioonidele. See on vastastikune võimalus, mida ei tohiks käest lasta. 

Vaatamata põhjendatud ettevaatusele suhtlusel Kesk-Aasia riikide ettevõtetega on nii Eesti kui ka naabrite Läti ja Leedu ärimeeste huvi kasv olnud märgatav. Sellest annab tunnistust nii erinevatest valdkondadest tulevate päringute ning Kesk-Aasiat külastavate ettevõtjate ja äridelegatsioonide arv. 

Reaalset kasvu näitab ka Eesti ja Kesk-Aasia riikide vaheline kaubavahetus. Uusi ärisuhteid otsivad ettevõtjad jätkuvalt nii Kasahstanist kui ka Usbekistanist. Huvi kasv on märgatav ka Kõrgõzstanist, Tadžikistanist ja Türkmenistanist.

Paraku on meie välisesinduste – saatkondade ja aukonsulite võimekus ja ressursid praktiliste ärisuhete arendamiseks piiratud, mistõttu on vajalik koostöö esinduste, ettevõtete ja mittetulundusorganisatsioonide vahel. Just sellise missiooni on seadnud endale ka Balti Kesk-Aasia Kaubanduskoda, kelle põhiline eesmärgik on koguda ja jagada infot, kontakte ja müügivihjeid ettevõtetele. Igal turul on isearäsused, mida on vaja teada, et jõuda soovitud ja kasulike tulemusteni. 

Raul Uus, juhatuse liige ja koja juhatuse esimees omab ettevõtjana pikaajalist kogemust ärisuhete arendamisel Kesk-Aasias. Heiti Mäemees, Balti Kesk-Aasia kaubanduskoja juhatuse liige oli aastatel 2017-2021 Eesti suursaadik Kasahstaniskaasakrediteeringuga Kirgiisi Vabariigis, Tadžikistanis ja Türkmenistanis.
Meie meeskonda kuulub veel mitmeid aktiivseid ettevõtjaid, kellel on selja taga praktilised teadmised ja vahetu kogemus suhtlusel Kasahstani ettevõtjatega nii Lätist kui ka Leedust. Altiivsed ja toimivad kontaktid ja partnerid on meil kõikides Kesk-Aasia riikides. 

See veebileht kasutab küpsiseid. Jätkates veebilehe sirvimist või sulgedes teate, nõustute küpsiste kasutamisega. Teil on võimalik loobuda antud nõusolekust igal ajal, muutes enda poolt kasutatava seadme seadistusi ja kustutades salvestatud küpsiseid. Tutvuge ka meie küpsiste kasutamise reeglitega