Kesk-Aasia riigid rääkisid tippkohtumisel Almatõs kestva arengu eesmärkidest

16-17. juunil 2022  toimus Kesk-Aasia riikide teine ​​regionaalne ÜRO kestliku arengu eesmärkide teemaline tippkohtumine “Beyond COVID – Towards Just Recovery in Central Asia” Tippkohtumise korraldas Kasahstani valitsus koostöös ÜRO arenguprogrammiga (UNDP) Kasahstanis ning seda rahastasid Euroopa Liit ja Aasia Arengupank.

 

Teisel piirkondlikul tippkohtumisel osalesid Kesk-Aasia valitsusjuhid, rahvusvahelised eksperdid, rahvusvaheliste organisatsioonide esindajad, diplomaatiline korpus, ettevõtjad ja Kesk-Aasia kodanikuühiskonna esindajad.

Korraldajate nimel pidasid tippkohtumisel osalejatele tervituskõne Kasahstani peaminister Alikhan Smailov ning ÜRO peasekretäri asetäitja ja ÜRO arenguprogrammi kaasadministraator Usha Rao-Monari .

Alikhan Smailov märkis oma kõnes, et Kasahstan on pühendunud ÜRO 2030. aasta tegevuskava saavutamisele, millest annab tunnistust säästva arengu eesmärkide näitajate lisamine riiklikesse arengustrateegiatesse ja programmidesse.

Kasahstani Vabariigi peaministri sõnul on vaja kohandada riigi majandusarengu poliitikat keskpikaks perioodiks: „Oleme asunud äriringkondade ja rahvusvaheliste organisatsioonide ekspertide aktiivsel osalusel välja töötama uut Kasahstani majanduspoliitikat. Töötatakse välja uusi meetmeid investeerimiskliima ja ettevõtluskeskkonna parandamiseks, riigi osaluse vähendamiseks majanduses, innovatsiooni ja alternatiivenergia juurutamiseks ning rohelise majanduse rahastamise laiendamiseks“.

Volinik Urpilainen rõhutas ELi pühendumust aidata Kesk-Aasial saavutada kestliku arengu eesmärgid: „Seisame Kesk-Aasia kõrval jätkusuutlikuma ja kaasavama tuleviku loomisel ning piirkondliku dialoogi edendamisel. Meie uus globaalse värava strateegia aitab ühendada Euroopa ja selle partnerid investeeringutega jätkusuutlikku ja kvaliteetsesse infrastruktuuri, noori kaasavasse oskuste arendamisse ja piirkonna jätkusuutlikesse tervishoiusüsteemidesse.

Kõrgõzstani Vabariigi peaminister Akylbek Zhaparov, Tadžikistani peaminister Kokhir Rasulzoda, Usbekistani peaminister Abdulla Aripov ja Türkmenistani asepeaminister Muhammetgulõ Mukhammedov tervitasid tippkohtumisel osalejaid.

Jätkusuutliku arengu saavutamiseks pandeemia järgsel perioodil on vaja konstruktiivset dialoogi, partnerlust ja julgeid tegevusi nii riiklikul kui ka piirkondlikul tasandilKõigil osalejatel – valitsustel, äriringkondadel, kodanikuühiskonnal, akadeemilistel ringkondadel ja rahvusvahelistel organisatsioonidel – on oma roll säästva arengu saavutamiseks vajalike sammude astumise tagamisel.

Tippkohtumisel esinesid päevakajaliste ettekannetega ka mitmed maailma tippeksperdid, sealhulgas tuntud majandusteadlane ja Columbia ülikooli (USA) säästva arengu keskuse direktor Jeffrey Sachs; Brookingsi Instituudi (USA) globaalse majanduse ja arenguprogrammi vanemteadur Johannes F. Lynn; New Yorgi Columbia ülikooli (USA) ja Sciences Po (Prantsusmaa) professor Shiv Someshwar; AÜE föderaalse konkurentsivõime ja statistika keskuse direktor Hanan Ahli; ja Eesti E-Riigi Akadeemia tegevdirektor ja juhatuse esimees Hannes Astok; ja paljud teised.

Tippkohtumisel räägiti Kesk-Aasia regionaalarengu väljakutsete ja pandeemiajärgse taastumise strateegiatest, mis keskenduvad “rohelisele” majandusele ja kliimameetmetele. Eraldi kohtumised olid pühendatud avalike teenuste digitaliseerimisele, naiste ja noorte seisundi tugevdamisele ühiskondades ning säästva arengu eesmärkide rahastamisele. 

See veebileht kasutab küpsiseid. Jätkates veebilehe sirvimist või sulgedes teate, nõustute küpsiste kasutamisega. Teil on võimalik loobuda antud nõusolekust igal ajal, muutes enda poolt kasutatava seadme seadistusi ja kustutades salvestatud küpsiseid. Tutvuge ka meie küpsiste kasutamise reeglitega